Strona startowa -> Współpraca międzynarod. -> Bestensee - nasz partner
               IMIENINY:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Kontakt:  
 
Gmina Przemęt
ul. Jagiellońska 8
64-234 Przemęt
  065 549 60 71
  065 549 69 77
  [email protected]

 
 

 

 

 

 

 

 

 
  Bestensee - nasz partner
  2007-02-21  

Poznaj naszego partnera - oto gmina Bestensee

Na początek kilka słów o tym gdzie gmina Bestensee jest, a więc o jej położeniu. Z wyjaśnieniem jej lokalizacji nie będzie problemów, gdyż gmina leży w odległości zaledwie 35 km na południe od Berlina. Gmina wraz z 7 innymi gminami tworzy powiat Dahme-Spreewald. Tak na marginesie dwie inne gminy tego powiatu - Lubben i Goldssener Land współpracują z gminami Wolsztyn i Siedlec.

Gmina Bestensee jest gminą małą. Zajmuje zaledwie niecałe 37,5 km kwadratowego i liczy 6300 mieszkańców. Obok Bestensee  stolicy, gminę tworzy także miejscowość Patz. Gmina Bestensee jest więc wyra?nie mniejsza od gminy Przemęt.

Historia

Bestensee jest miejscowością niewątpliwie młodszą od Przemętu. Pierwsza wzmianka o tej osadzie pochodzi z roku 1307. Wówczas zapisana została pod nazwą „Bestwin”, co oznacza „miedzy wodą a jeziorami” lub "dobry czarny bez". Obecna nazwa  Bestensee  pochodzi z roku 1938, gdy gmina w dzisiejszym kształcie powstała z połączenia miejscowości Gross Besten i Klain Besten. Bardzo charakterystyczną budowlą Bestensee, pojawiającą się na wszystkich materiałach reklamowych jest „Feldsteinkirche” - kościół z kamienia polnego, powstały prawdopodobnie około 1300 roku.

Administracja

Jeśli chodzi o administrację to na czele gminy stoi burmistrz - w Bestensee funkcję tę pełni Klaus Dieter-Quasdorf. Burmistrz jest wybierany co 4 lata. Władzę uchwałodawczą w gminie pełni Rada Gminy. W Bestensee Rada Gminy składa się z 18 radnych. Przewodniczącą Rady Gminy Bestensee jest Ingrid Teltow.

Przyroda

Krajobraz gminy Bestensee jest bardzo podobny do tego, jaki możemy zobaczyć w okolicach Przemętu. Ważnym jego elementem jest 11 jezior, które w sumie zajmują 540 ha. Część jezior powstała w dawnych wyrobiskach gliny i żwiru. Wody w tych zbiornikach są naprawde bardzo czyste, to idealne miejsce dla nurków.
Dookoła jezior rozciagają się malownicze lasy. Teren jest łagodnie pofałdowany. Najwyższym wzniesieniem okolicy jest Kahle Berg o wysokości 76,9 m n.p.m.
Tuż za wschodnią częścią Bestensee rozciąga się rezerwat przyrody „Sutschketal” z rzadkimi odmianami roślin i biotopami. W niedalekim Patz swój początek bierze rezerwat przyrody „Dubrow”, którego bogactwem są stare sękate i guzowate dęby.

Wiodące firmy

Największym zakładem produkcyjnym w Bestensee jest firma „Landkost” zatrudniająca około 150 osób. Dziennie w firmie produkuje się 1 milion jajek, a fermy firmy zasiedlone są około 1 milionem niosek. Bywając w Bestensee nie zdarzyło się mi jednak abym odczuwał, że taki zakład w okolicy istnieje - zero zapachu.

*   *   *

Takie właśnie jest Bestensee. W wielu przypadkach podobne do gminy Przemęt, jednak zdecydowanie inne. Odległość między dwiema gminami to około 200 km. 

Więcej o naszej partnerskiej gminie znajdziecie na stronie http://www.bestensee.de/

 

       <- powrót        
  POSZUKAJ NA STRONIE:  


 


 

 
Jest nas 14.056 osób
(31.12.2014)

 

 


Oddział Gminnego Związku
Ochotniczych Straży Pożarnych RP
w Przemęcie


Komenda Powiatowa Policji
w Wolsztynie

  

 

 


 liczba odwiedzin: 3062385      online: 1
Webmaster Mbest 2006